woensdag 19 augustus 2026

Tussen moeten en mogen

Tussen moeten en mogen (april 2026) is het debuut van Tine Claeys (°Wingene, 1983).



Voor haar roman vond Tine inspiratie in het familiearchief, en vooral in het leven van haar overgrootmoeder Emma tijdens het interbellum. We lezen over het huwelijk en het wedervaren van  Emma en Cosmas (zoals haar echtgenoot in de roman wordt genoemd) en over het vertrek  van de fictieve zus Alice een week voor het haar eigen opgelegde huwelijk.

In tegenstelling tot Emma ontvlucht Alice de bekrompenheid van het platteland (Zwevezele). Het doel is in te schepen naar het beloftevolle Amerika, maar vanwege een oogprobleem geraakt ze niet op de boot.

Na wat rondzwerven in Antwerpen, komt ze uiteindelijk in een herenhuis terecht, als kompaan van het dienstmeisje Anna.

In de roman vullen realiteit en fictie elkaar aan. De reële belevenissen  van de honkvaste en traditie getrouwe  Emma  op het platteland staan in sterk contrast met het gedrag van de (fictieve) zus Alice in de fascinerende,  groeiende stad Antwerpen.

Dit contrast wordt duidelijk in de brieven die Emma aan Alice schrijft. Alice schrijft weinig terug, deels omdat ze het onbegrip van haar zus vreest, deels omdat ze niet wil ingaan op haar vraag om terug te komen.

 

Terwijl Alice zich in Antwerpen moet aanpassen aan het nog traditioneel burgerlijk milieu met ‘madame’ als strenge heerseres binnenshuis- zoekt ze ook haar weg in de showwereld en revues.

Samen met Anna wandelt ze op hun zeldzame vrije namiddag langs de herenhuizen, de opkomende winkels, de haven, bekijken ze films, ervaren zij- en wij-  de orkestmuziek bij  de stomme film , horen en zien ze van buitenaf hoe de wereldtentoonstelling van 1930 opgebouwd wordt. De charleston en jazz klinken op de achtergrond.

Onverwacht belandt ze in de Hippodroomgezelschap van Rik Santen- begin 19e eeuw bekend als  theatermaker en revuezanger. Dat betekent voor haar een beslissende stap naar de vrijheid. Ook aan de seksuele vrijheid kan ze niet weerstaan, haar tegenstribbelend geweten legt ze het zwijgen op.

De titel is over de hele lijn duidelijk: wat moet, wat mag?

 

Tine Claeys volgt alle belevenissen en gebeurtenissen jaar na jaar, van 1927 tot 1934, tot ook de eerste tekenen van jodenhaat zich in Antwerpen laten voelen en de gemoederen verdeeld worden. Dan moet Alice besluiten: terug naar het veilige, maar weinig geëvolueerde platteland? En waar naartoe dan?

 

Historisch gezien is dit een bijzonder interessante roman, zeer gedocumenteerd (zie de indrukwekkende bronvermelding), en met een levendig  uitgebreid beschreven tijdsbeeld  Dit gedetailleerde schrijven vraagt geduld om te blijven volgen, soms zou beperking de roman nog leesbaarder maken. ‘Too much of a good thing-‘ als roman misschien, , maar filmisch met veel mogelijkheden! 

 

In boekenvriendschap, Jet

 

© Jet Marchau

 

Tussen moeten en mogen, Tine Claeys, 2026, Uitgeverij Bibliodroom


Geen opmerkingen:

Een reactie posten